admin
08 آذر 1402

انشا درباره بوی سیر (صفحه 62 نگارش هشتم)

0 دیدگاه

انشا درباره بوی سیر (صفحه 62 نگارش پایه هشتم)

انشا با موضوع درمورد طعم بوی سیر

پایه هشتم – درس پنجم – صفحه ی ۶۲ و ۶۳ – بوی سیر

انشا درباره بوی سیر (صفحه 62 نگارش هشتم)

رسانه اکسیر آموز در این بخش به یکی از موضوع های انشا صفحه 62 کتاب نگارش پایه هشتم – درس پنجم پرداخته است و در ادامه چند نمونه انشا با موضوع ( بوی سیر ) برای شما دانش آموزان گرامی گردآوری کرده است ….

انشا درمورد بوی سیر – شماره 1

مقدمه : از قدیم گفته اند ، بهترین راه رفع بوی بد سیر از دهان ، نخوردن آن است ! ، و چه مثال هایی که به سیر بیچاره و بوی بد آن نسبت داده اند ، که البته این بوی بد بی دلیل نیست !

بند : در ابتدا گفتیم که بهترین راه رفع بوی بد سیر از دهان نخوردن آن است ، چه مثال زیبایی برای یک واقعیت مهم ، واقعیت اینکه ، زندگی ما مانند کاغذ ، مداد و پاک کن نیست که هر وقت خواستیم ، اشتباهات خود را پاک کنیم و از نو شروع کنیم ، بلکه یک اشتباه ممکن است ، تمامی مسیر زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهد و بعد از رخ دادن اشتباه یا گفتن عباراتی نادرست ، به عبارت کاش ، آن را انجام نمی دادم می رسیم ، چقدر این مثال مانند مثال بالاست ، نه !

بوی سیر به ما یاد آور می شود که برای رسیدن به برخی چیز ها باید تاوان پس بدهیم ، یا به نوعی ، تمام تلاش خود را بکنیم ، به عنوان مثال ، برای رسیدن به تندرستی و بدنی سالم باید بوی بد سیر را تحمل و حتی بدبینی اطرافیان را هم به چشم بخریم !

البته زمانبندی در خوردن سیر هم مهم است ! ، و یادآور برنامه ریزی برای زندگی می شود ، که در مثال خوردن سیر ، با برنامه ریزی مناسب و خوردن سیر در مواقعی که بیشتر در خانه هستیم ، می توان از سخنان کنایه آمیز مردم و نگاه بد آن ها به دور باشیم ، در زندگی نیز ، اگر برنامه ریزی مناسب وجود نداشته باشد ، چیزی تیز تر از زبان مردم ، نصیب مان می شود ، یعنی شکست و خود کوچک بینی .

بوی سیر یاد آور چه چیزهایی که نمی شود ، یاد آور بهار ، یاد آور شمال ایران ، یاد آور آش دوغ داغ مادربزرگ و یاد آور حرف های تسکین بخش پدر یا مادر که می گویند ، بیخیال حرف مردم باش و لذت طعم این گیاه بد بو را ببر !

نتیجه : شاید بوی سیر ، در ابتدا برای بسیاری از انسان ها وسوسه کننده باشد ، ولی یادتان نرود ، همین وسوسه هاست که زندگی انسان را به سمت بوی بد تباهی و پشیمانی سوق داده ، و معلوم است که راهی برای خلاصی از این بو وجود ندارد و نخواهد داشت ، به غیر از انجام ندادن آن ها!

**********

انشا طعم  بوی سیر – شماره 2

سیر بوی خوبی دارد اما وقتی که بوی آن از دهان نیاید! دیروز که مادرم آش می پخت، بوی سیر فضای خانه را معطر کرده بود و واقعا هم بوی قشنگی داشت. من در پختن آش به مادرم کمک می کردم حتی خیلی از سیر ها را خودم خرد کردم.

بعد از اینکه خرد کردن سیرها تمام شد دستانم را بو کردم. اوه! چه بوی سیری! نه به آن بوی سیر که به خودی خود خوب است نه به اینکه بویش روی دستانم جا خشک کرد! هر چه قدر هم تلاش کردم که بوی سیر را از دستانم ببرم، نرفت که نرفت.

خلاصه چند روزی درگیر بوی سیر دستانم بودم! اما سیر وقتی که پخته می شود دیگر مثل خام بودنش بوی تندی ندارد. این سیر هم کلا داستانی برای خودش دارد. مثلا یک روز مهمان داشتیم. سر سفره مان ترشی سیر گذاشته بودیم تا با آبگوشت بخوریم. به به! چقدر چسبید. جایتان خالی!

انقدر ترشی سیر با آبگوشت می چسبید که همه مان، از پدر و عمو و دایی گرفته تا خود من، کلی ترشی سیر خوردیم. بعد از غذا سفره را جمع کریم و مشغول خوش و بش و حرف زدن شدیم. چه وضعی شده بود فضای اتاق! بوی سیر که از دهان همه می آمد، فضا را معطر کرده بود!!!

یک شانسی که آوردیم این بود که همه مان از ترشی سیر خورده بودیم وگرنه باید گروهی بوی سیر دهان گروهی دیگر را تحمل می کردند! خلاصه این بوی سیر در خانه ما تبدیل به بوی شادی آور شده بود! هم حرف می زدیم هم به بوی سیر می خندیدیم!

**********

انشا طعم بوی سیر – شماره 3

هفته پیش که به همراه مادرم به بازار رفتیم وقتی به قسمت تره بار رسیدیم بوی بسیار تندی در فضا ان منطقه پخش شده بود وقتی از مادرم پرسیدم سیر هایی با برگ های بلند که گل ها هنوز به آن چسبیده بود به من نشان داد و گفت اینها همان سیر هایی  هستد که از زمان پیامبر به کنون توصیه شده و خواص و فواید بسیاری دارند و برای ضد عفونی کردن دهان و دندان و معده و پوست و زیبایی صورت مفید است.

و اکثر مردم ایران به خصوص گیلان برای پخت و پز از سیر استفاده می کنند و به دلیل اینکه بوی سیر در غذا موجب خوش عطر شدن و  لذیذ شدن غذا می شود که بعضی افراد از بوی سیر خوششان می اید و بعضی دیگر از بوی سیر بدشان می اید و حس بدی بهشان دست می دهد.

مادرم بعد از گفتن این حرف ها به سمت فروشگاه رفت و چند حبه سیر خرید و به همراه یکدیگر به خانه برگشتیم وهمراه با غذا خوردیم . از نظر من سیر بوی خوبی نداشت و باعث سر گیچگی من شد اما به دلیل خواص و فواید زیاد ان سیر را خوردیم  و از طعم ان لذت بردیم.

منابع : gambagam – tahghighestan


صفجه بعد:

حکایت نگاری صفحه 66 نگارش هشتم (حاکمی دو گوشش ناشنوا شد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader