admin
05 آذر 1402

گام به گام و جواب درس یازدهم 11 نگارش ششم (صفحه ۶۸ ، ۶۹ ، ۷۰ ، ۷۱ ، ۷۲ و ۷۴)

0 دیدگاه

گام به گام و جواب درس یازدهم 11 نگارش ششم (صفحه ۶۸ ، ۶۹ ، ۷۰ ، ۷۱ ، ۷۲ و ۷۴)

پاسخ و جواب (صفحه 68 – 69 – 70 – 71 – 72 – 74) نگارش پایه ششم

پایه ششمدرس یازدهم (شهدا خورشیدند)صفحه 68 الی 74

جواب درس یازدهم 11 نگارش ششم

کتاب نگارش پایه ششم – درس یازدهم – صفحه 68 تا 74 :

گام به گام نگارش ششم /  درس 11 / پاسخ درس یازدهم نگارش ششم – جواب املا و دانش زبانی و واژه آموزی، کارگاه نویسندگی و درک متن و هنر و سرگرمی صفحه ۶۸ ، ۶۹ ، ۷۰ ، ۷۱ ، ۷۲ و ۷۴ درس 11 نگارش کلاس ششم.


جواب املا و دانش ادبی صفحه ۶۸ نگارش ششم

۱ شکل صحیح کلمات را انتخاب کنید.
الف) دانش آموزان (انشای- انشاء) خود را در کلاس خواندند.
ب) معلم گفت: نام (شهدای– شهداء) انقلاب ما در تاریخ جاویدان می ماند.
پاسخ:
الف: انشای
ب) شهدای

۲ با توجّه به متن درس، جدول زیر را کامل کنید.املا و دانش ادبی صفحه 68 نگارش ششم۳ در هر یک از جمله های زیر »شهید« به چه چیزی تشبیه شده است؟
*شهدا خورشیدند….
پاسخ: خورشید
* چون چراغی است که در خانه ما می سوزد…..
پاسخ: چراغ
*چون شقایق سرخ است…..
پاسخ: گل شقایق


جواب صفحه ۶۹ نگارش ششم

۱-  داستان زیر را تا سه سطر ادامه دهید.
از کوه بالا رفت. شقایق های وحشی در دسترس نبودند. با احتیاط جلو رفت و دسته ای از شقایق های سرخ را چید. کوله بارش سنگین بود. به سختی از کوه پایین آمد. کف پوتین سوراخ شده بود. کم کم هوا داشت تاریک می شد که به سنگر ها نزدیک شد. به سمت سنگر خودشان حرکت کرد. صدای ملکوتی را شنید که روحش را به پرواز در آورد با خوشحالی پرده سنگر را کنار زد ولی ناگهان ….
پاسخ: سطل آبی بر سرش ریخته شد و صدای خنده کل سنگر را پر کرد.علی که فردای آن روز شهید شد گفت : مرد حسابی خجالت کشی دو روز رفتی اطلاعات بیاری حالا با دست گل برگشتی! جواب داد : نگران نباش اطلاعاتی دارم که با آن دشمن را از پا در می آوریم.

۲ جمله های زیر را کامل کنید.
 شهید همچون …
پاسخ: داستانی است پر از حادثه و زیبایی ؛ از سلاله ی خورشیدی که گرمایش عظمت نور را به ضمیر مان می نشاند . نامش چون سنگ نشانه ای است بر راه که دل را به مقصود می رساند.
 شهدا چون کوه های…
پاسخ: سر به فلک کشیده محکم و استوار مقابل دشمن جنگیدند و از جانشان گذشتند تا میهنمان همیشه سرفراز باشد و ناموسشان در امنیت کامل باشد.
شهدا همیشه…
پاسخ: زنده اند همان طور که خداوند در قرآن کریم می گوید «هرگز گمان مبر آن ها که در راه خدا کشته شده اند، مردگانند، بلکه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند.»
اگر جواب های بالا را دوست نداشتید:
شهید همچون …
گل لاله است که قطره‌های خونش مانندِ برگ‌های گل لاله فدای میهن شد.
شهدا چون …
کوه‌های استوار در برابر دشمنان این آب و خاک ایستادند.
شهدا همیشه …
زنده هستند و نزد پروردگارشان روزی می‌خورند.


جواب کارگاه نویسندگی صفحه ۷۰ نگارش ششم

۱ در مورد یکی از شهدایی که میشناسید، گزارشی تهیه کنید و در دو بند بنویسید. (عنوان مناسبی برای گزارشتان پیدا کنید.)
سه جواب برای این قسمت آماده شده یکی را انتخاب کنید

جواب کارگاه نویسندگی صفحه ۷۰ نگارش ششمشهید مصطفی احمدی روشن در 17 شهریور سال 1358 در روستای سنگستان استان همدان متولد شد. وی دوران کودکی خود را در خانواده ای فقیر گذراند. خانواده وی در محله ای واقع در پشت امامزاده یحیی همدان به نام محوطه آقاجانی بیگ و در خانه ی اجاره ای و قدیمی، با امکاناتی اندک زندگی می کردند. پدر وی راننده مینی بوس بود و در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران سال های بسیاری را به مبارزه با دشمن بعثی پرداخت .وی تحصیلات خود را در زادگاه خویش آغاز کرد. دوره تحصیلی راهنمایی را با رتبه عالی از مدرسه خیام همدان فارغ التحصیل شد و به دبیرستان ابن سینا رفت. شهید احمدی روشن هشتاد و پنجمین شهید دبیرستان ابن سینای همدان است. پس از آن نیز در آزمون سراسری سال 77 شرکت کرد و وارد دانشگاه صنعتی شریف تهران شد و سپس در سال 81 از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. وی دانش آموخته رشته مهندسی پلیمر از دانشگاه صنعتی شریف بود. شهید احمدی روشن با سن پایین حدود 32 سال، دارای مقالات متعدد علمی در رشته پلیمر بود.
پاسخ شماره ۲: در مورد حاج قاسم سلیمانی ایشان از چهره های محبوب اسلامی بو دند و همیشه در جنگ با ظالمان زمان مبارزه می کردند و سنگری برای مظلومان جهان بود که بلا خره بدست آمریکای متجاوز به شهادت رسید وبا خون خود جهان را از خواب بیدار کرد.
پاسخ شماره ۳: محمد ابراهیم همت متولد ۱۲ فروردین ۱۳۳۴ در شهرضا است. وی علاوه براینکه که از فرماندهانِ ارشدِ سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق به شمار می‌آمد، معلم نیز بود. ابراهیم همت پس از انقلاب و در سال ۱۳۶۱ مدت کوتاهی را در جبهه جنگ لبنان و اسرائیل گذراند، سپس به ایران بازگشت و در جبهه‌های جنگ ایران و عراق در عملیات‌هایی، چون فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان و خیبر مسئولیت‌هایی را عهده‌دار بود که در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۶۲ در جزیره‌ی مجنون در جریان عملیات خیبر به شهادت رسید.


جواب صفحه ۷۱ نگارش ششم

۲ گزارش ساده ای از آنچه امروز در مدرسه دیده اید، بنویسید.
پاسخ: امروز وقتی به مدرسه رسیدم، ظاهر متفاوتی از مدرسه مشاهده کردم؛ طرح جدیدی بر روی دیوار داخل مدرسه رنگ آمیزی شده بود و زیبایی خاصی به مدرسه ‌ی ما بخشیده بود. وقتی به داخل ساختمان مدرسه رسیدم بر روی تابلوی نصب شده بر روی دیوار، چند روزنامه دیواری جدید نصب شده بود و بچه‌ ها در حال نگاه کردن به آنها بودند.

۳ فهم خود را از ضرب المثل «تو نیکی میکن و در دجله انداز …» در یک بند بنویسید.

پاسخ: هر کارخوبی که انجام میدهی برای رضای خداوند انجام بده منتظر نباش که کسی که در حقش نیکی کردهای جوابت را بدهد چون شاید آن کس توان جواب خوبیت را نداشته باشد اما اطمینان داشته باش کار نیکت از چشم خداوند پنهان نمی‌ماند و خداوند خودش جبران نیکی‌ات را میدهد
پاسخ ۲ : ای انسان زمانیکه در راه هستی و مشکلی نداری، به همه نیکی کن تا اگر زمانی دچار مصیبت و مشکلی شدی، خدا به تو کمک کند. خوبی و بدی در این عالم بی پاسخ نمی ماند؛ اگر کار خیری انجام دهیم خداوند هنگار نیاز دست مارا می گیرد.


درک متن صفحه ۷۲ نگارش ششم

ب) متن زیر را با »که، و، اگرچه، امّا، ولی« کامل کنید.
در زمانهای قدیم، یک گرگ و یک روباه با یکدیگر دوست بودند. گرگ در یک روز سرد زمستانی، هنگامی که برف سنگینی باریده بود، برای پیدا کردن غذا بیرون رفت. همینطور که دنبال غذا میگشت، به کوهی رسید …و… در آنجا روباه را دید …که.. به کوه تکیه داده بود. گرگ گفت: »سلام روباه، ای کاش تو هم با من به شکار میآمدی! …اگرچه… من همه جا را گشته ام؛ ولی چیزی پیدا نکرده ام.« روباه با لحن دوستانه ای گفت: »متأسفم دوست عزیز! میخواهم به تو کمک کنم، ..اما.. باید این کوه را نگه دارم. اگر تو این کوه را نگه داری، من میروم و برای تو و خودم شام خوبی می آورم.« سپس روباه به سمت گرگ پرید …و... گرگ هم به سمت کوه. ساعت ها گذشت ..ولی… روباه برنگشت ..و .. دست و پشت گرگ خسته شده بود؛ امّا صبر کرد. بعد از مدتی فهمید که روباه برنخواهد گشت.


جواب هنر و سرگرمی صفحه ۷۳ نگارش ششم

۱ از روی سرمشق زیر، خوش خط و زیبا بنویسید.
به داد و دهش یافت آن نیکویی *** تو داد و دهش کن، فریدون تویی
چنینم یک سر، که و مِه همه *** تو خواهی شبان باش، خواهی رمه


جواب صفحه ۷۴ نگارش ششم

۲ پاسخ سؤالات را در جدول بنویسید، سپس با حروف خانه های علامت دار، رمز جدول را پیدا کنید.
جواب صفحه 74 نگارش ششم۱- دهخدا
۲-حافظ
۳-بهمن یار
۴-لغت
۵-دایره العارف
۶-درخت علم
۷-حمد
۸-کلاس
۹-موفقیت
۱۰-بهشت
۱۱نخستین

جواب صفحه 74 نگارش ششم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader